Duben 2009

obezdívka krovu a pozednic

30. dubna 2009 v 18:23 | jolly007 |  duben 2009

Odpoledne 30.4.2009 šel s námi na stavbu tchán, který chtěl obezdít krovy, aby se mohla pokrývat střecha. Zbylo mi cca 60 cihel z nosných zdí 44 STI SB a tak čás dozdíme z těchto cihel, které dáváme na délku. Jsou široké 25 cm a tak to stačí. Položila se pouze jedna vrstva cihel, protože jsem neměl více zdící malty a tak to doděláme zítra, kdy pro ní pojedu na Slovensko a koupím rovněž 10 cm polystyrénu, kterým společně s cihlou 6,5 cm obezdím pozednici po palubky.


příprava palubek do podhledu+nátěr krovu

25. dubna 2009 v 20:02 | jolly007 |  duben 2009

Dneska 25.4.2009 jsem začal s nástřikem palubek, které jsem přivezl ve čtvrtek 23.4.2009, kdy nebylo moc dobré počasí na stavění krovu, a tak jsme si dali s tesaři den pauzu. Ani mi to nevadilo, protože jsem si přivezl již zmíněné palubky a vybrali jsme si s manželkou barvu na podhledy. Nakonec jsme vybrali TEAK od SADOLINU.

Nejdříve jsem palubky rozložil na zahradě vedle sebe a začal s postřikem proti plísní a dřevokaznému hmyzu. Stříkal jsem to ADOLITEM. Šlo to velmi rychle a taky to velmi rychle schlo. Udělal jsem dva silné nástřiky a jeden více zředěný, protože to při stříkání velmi rychle ubývá J. Při nanášení postřikem se má ředit 1:6 a udělat 3 nástřiky. Ředil jsem to vodou z potůčku, který mi teče přes zahradu. Tam jsem zakopal stavební vědro a beru od tud vodu. Je to vlastně přepad ze studny, která je nad mým pozemkem, a která se nevyužívá. Nakonec jsem spotřeboval 7L ADOLITU. Dneska bych měl postříkat všechny palubky a zítra začnu s nátěrem barvy.
Ráno 30.4.2009 jsme s manželkou donatírali palubky, které jsme natřeli 2x. Postavil jsem dvě přepravky na proti sobě, na které jsem pokládal palubky a natíral je. Potom jsem je pokládal na připravené místo vedle sebe, aby mi pěkně uschla barva a mohl se dávat druhý nátěr. Někteří palubky nebo desky prvně nabijí na krovy a potom natírají. Já to už dělal na domě u rodičů manželky a není moc příjemné stále máchat štětcem nad hlavou a čekat, kdy na vás kapne barva. Proto jsem se rozhodl je natřít na zemi a natřené je potom nabít na krovy. Po natření palubek jsme se chytli natírání krovu. Natírali jsme ho ze žebříku a celkem to šlo. Akorát v rozích nešel moc dobbře opřít žebřík a tak to šlo hůř.


Střecha

23. dubna 2009 v 14:26 | jolly007 |  přůběžná cena stavby
Krytina s okapy (metrotille) - 260 000 kč (bez DPH)
Krov + impregnace - 57 600 kč (bez DPH)
Palubky - 18 494 kč
Barva + zákl. impegnace palubek - 5 278 kč
Štětce - 114 kč
Hřebíky - 660 kč
Tesaři - 14 000 kč (bez DPH)
Přípravky k uchycení pozednic - 3 466 kč
Práce klempíři - 52 000 kč

Celkem 411 612 kč

Stavba krovu

22. dubna 2009 v 21:01 | jolly007 |  duben 2009


Po vyzdění příček mezi koupelnou - ložnicí a koupelnou - pokojem z porothermu jsme začali stavět zbývající příčky z ytongu.
Na čtvrtek 23.4.2009 jsem měl s tesaři domluvenou stavbu krovu a na to taky namluvené dobrovolníky. Tesaři se, ale rozhodli, že mi začnou krov stavět už v útery 21.4. Musel jsem tam jet a pomáhat jim. Měl jsem z toho obavy, protože jsou to dva starší pánové a přece jenom krov je pěkně těžký. Nakonec mě velmi překvapili a trámy se naskládali dosti rychle. Práce jim šla velmi pěkně a já jen koukal jak si tihle starší pánové poradí s takovou váhou.
První den 21.4.2009 jsme usadili pozednice a uprostřed jsme postavili nosnou část krovu a položili na ně mezilehlé vaznice.

Další den 22.4.2009 jsme pokračovali ve stavbě krovu. Nejhorší bylo obrušovat viditelné části krokví a vyřezávat okrasné zářezy a následně obrušovat. Obrušovali jsme to bruskou s kotoučem ma drěvo a šlo to dobře a hlavně rychle. Problém byl v tom, že se neuvěřitelně od toho práší a dělat to bez brýlí a filtru na dýchání je holý nesmysl. Já to zkoušel a po dvou krokvích jsem skoro neviděl na oči a měl toho plný nos.
Po obroušení konců krokví, jsme je začali připevňovat na pozednice a nosnou část. Opět se zde projevila šikovnost tesařů a stihli jsme to skoro celé za dva dny. To jsme na to byli 2 a 3 pánové s věkem hodně nad 60 let. (Jó, když to někdo umí, tak to jde skoro samo)


V pátek 24.4.2009 jsme dostavěli krov. Rozpočet je napsán v sekci průběžná cena domu.
Šlo to velmi dobře. Jen mě mrzí, že zrovna když jsem chtěl přibít smrček na poslední položenou část krovu, tak zrovna došly baterky ve foťáku. L.
Nakonec jsme to celé zvládli v 5-ti lidech. Z toho byly 3 pánové v pokročilém věku.
Tesaři byli pěkně poctiví. Po postavení celého krovu ještě krov obešly a poměřily, aby byly všechny krokve v rovině. Které nebyli tak dorovnali.
Problém nastal v rozích u nejkratších krokví, kde podle projektu měli držet jen na dvou hřebících 150 mm přibitých do hlavní krokve ( mezilehlé vaznice ). Samozřejmě je to nesmysl a tak tesaři udělali do koců nejkratších krokví zázeř a přibili na ni lať 5x5 cm, kterou spojili s hlavní krokví.
Připravili mi i stojky pod krov, ale ty budu muset osadit sám, protože jsem neměl usazovací kotvu do betonové patky. Nebude to takový problém a tak to zvládnu. Jsou jenom pěkně těžké, protože mají rozměry 20x20 cm a jsou dlouhé 3m. Takže zase budu muset sehnat aspoň 2 pomocníky. To je právě ta stavba svépomocí. Bez pomocníků se neobejdete.


OPRAVDU CHCETE HELUZ?

14. dubna 2009 v 20:43 | jolly007 |  FOTO PRO TY CO CHTĚJÍ STAVĚT Z HELUZU
Tohle mi udělalo zdivo 44 STI SB ( broušené supertepelně izolační) od heluzu po zimě. Technik od heluzu tvrdí, že mi tam zatekla voda a je to normální, že mi to roztrhal mráz. No mě to normální vůbec nepřijde. Voda do cihel nenatekla pouze po nich stékala a tam namrzla. Co to udělalo s cihlama se můžete podívat. POROTHERM CB (broušené) TOHLE NEUDĚLÁ.
Stavba vnitřních zdí

14. dubna 2009 v 20:30 | jolly007 |  duben 2009
Dnes 14. 4. 2009 jsem ze Slovenska přivezl cihly porotherm 17,5 cm pro vnitří příčky mezi ložnicí a koupelnou. Dali mi i ušťípnuté za cenu jedné dvě cihly, které jsem stejně dořezával a tak jsem na tom dost ušetřil, protože jedna stála 35 kč. Zbytek příček bude z porothermu 14 cm. Uvažoval jsem o heluzu je levnější, ale po brutálních zkušenostech ( viz foto níže ) s tímto zdivem jsem na něj zanevřel. Nalepil jsem ipu pod příčky a dali jsme se do zdění. Docela to šlo, jelikož cihly porotherm jsou pěkně přesné a ani neprotřebují tolik zdící malty. Taky jsem dnes zprovoznil po zimní přestávce mého největšího pomocníka na stavbě a to je VARTBURG 353 COMBI. Musel jsem koupit novou baterii za 1500 kč, ale to neva. Jen jsem škrtnul a jelo se pro cihly.
15.4.2009 jsem pokračoval se stavěním vnitřních příček. Musel jsem jet do obchodu se svým Varturgem pro cihly neboť mi pochyběli. U nás měli pouze heluz 17,5 cm a tak jsem i přes odpor vzal je. Jsou to 10MPa cihly a tak nejsou až tak špatné. Akorát jsou delší než porotherm a tak se snimi dělá rychleji. Nevýhoda je vtom, že jelikož jsou delší tak jsou i těžší a špatně se zdí horní vrstva. A další nevýhoda je, že jsou těžké pro mou ženu a tak jsem je musel všechny složit sám :). (Porothem unesla a tak mi pomáhala). Vnitřní příčky mi staví tchán a jde mu to docela pomalu. Za to je to dokonale vyzděné. Kdybych věděl, že to takhle umí tak mu nechám udělat i nosné zdivo. Určitě by to bylo lepší než teď. ( zedníci tvrdí, že to špatné není ani teď, ale mám asi jinou představu o stavbě broušeného zdiva než zedníci co mi to dělali). Jen mi stále míchal lepidlo na Ytong a zdil s ním porotherm cihly. Je to sice jedno, akorát mi zbyla zdící malta a tou Ytong nepřilepím.
Dneska (15.4.2009) byl u mě na pozemku podívat se na stavbu likvidátor z pojišťovny kooperativa. Okamžitě mi řekl, že má pro mě špatnou zprávu, protože tohle co se mi stalo, popraskáním zdí mrazem není likvidní. Na mou argumentaci, že mám dům pojištěný proti škodám mrazem odpověděl, že to není pravda. Mám prý pojištěny jen škody námrazou a to je obrovský rozdíl. Dostal jsem asi 5 minutové školení jaký je rozdíl mezi mrazem a námrazou a to bylo od něho vše. Jak rychle přišel tak taky rychle odešel.........