Květen 2009

pokládka krytiny

24. května 2009 v 10:27 | jolly007 |  květen 2009
V sobotu 23.5.2009 mi přišli pokrýt střechu. Začali hned z rána, kdy si postavili lešení a poté hned začali s pokládkou fólie, na kterou přibíjeli latě 5x5 cm. Docela jsem byl překvapen, že za jeden den ve 3 lidech byli schopni postavit lešení a udělat jednu stranu (bez pokrytí krytinou). Jde vidět, že to nedělají prvně a práce jim jde jak se říká od ruky.
Dneska v neděli 24.5.2009 jsem se byl na domeček podívat a zrovna přijíždělli klempíři. Dneska položí krytinu na tu jednu stranu co mají pokrytou fólií a začne se dělat druhá strana.
Jediný problém zatím s pokrývkou střechy nastal v tom, že jak jsem pobíjel viditelné části krokví palubkama tak jsem opoměl pobít po krokvích ještě palubky. (mysleno nabít palubky na stojato na krokev). Takhle mi vznikne 2 cm převýšení, kde by mohla potom na fólii stát voda. Budu proto muset v pondělí zajet koupil buď 1,9 cm desky nebo znova palubky. Asi koupím palubky, protože desky 1,9 cm mi nikdo nenařeže a musel bych je hoblovat.

26.5.2009 mám střechu udělanou ze dvou stran. Musím se opakovat, že chlapi co mi střeše dělají tak svou práci dělají velmi dobře. Musím teď chodit do práce a tak na stavbě moc nejsem. O klempířích toho moc neslyším. Prostě dělají a nějak nekecají. Ikdyž nemám vždy vše připravené jak by mělo ( na krovech atd. ), tak to spraví a je klid.
Tento týden na domečku skoro nic nedělám. Za prvé nemám čas a zadruhé počkám až mi pokryjí střechu a pak budu pokračovat sám.

zrovnání pozemku

22. května 2009 v 16:13 | jolly007 |  květen 2009
22.5.2009 mi přijel bratranec od manželky zarovnat pozemek kolem domu bagrem. Musel jsem to provést, protože mi budou zítra pokrývat střechu a potřebují si k tomu postavit lešení. Na těch hroudách hlíny by to šlo jen těžko. Jelikož mi to budou za nedlouho odvážet, tak tu hlínu i se zbytky betonu, které zbyly z předešlé stavby dával na jednu hromadu, ze které se to potom odveze.
Mezi zeminou jsem opět vybral pěkné kameny, které se budou hodit později při úpravě zahrady. Aspoň je nemusím kupovat. Je jich totiž dost. Nemusím mít vůbec strach se základem pod domem, protože zemina je opravdu samý kámen.


přichicení pozednic

17. května 2009 v 17:18 | jolly007 |  květen 2009
16.5.2009 jsem se rozhodl připevnit pozednice k věnci. Jelikož pozednice již byli usazeny, tak jsem před krokev vyvrtal díru o průměru 16 mm a do ní na chemickou kotvu připevnil 14 mm závitovou tyč s pevností 8,8. Tyče jsem se snažil dávat minimálně 15 cm hluboko. Někde se to nepovedlo, protože jsem při vrtání narazil na hřebínek, ale pod 11 cm není žádná. Mám jich tam dost tak by to mělo udržet. K této tyči jsem potom přišrouboval plocháč o šířce 5 mm s třemi díry pro 8 mm vruty délky 110 mm, které jsem přišrouboval k pozednici.
Chemické kotvy jsem zkoušel po zatuhnutí vytáhnout a opravdu drží dost dobře. Takto jsem je připevňoval cca 1,5 m vedle sebe. To by mělo stačit.
Dnes 17.5.2009 jsem byl zkontrolovat jak drží šroubové tyče v betonu a ty, které byly vyvrtané vrtákem průměru 18 se zdáli lepší než ty vyvrtané průměrem 16. Dokončil jsem všechny závitové tyče a přišrouboval je k pozednici. Nějaké plocháče mi zbyly, a tak jsem je někde dával po dvou na sebe.
Vruty jsem musel šroubovat do pozednic vračkou, jinak by mi asi upadli ruce při tak dlouhých vrutech. Akorát jsem je dotáhnul klíčem.

nabíjení palubek na krokve

10. května 2009 v 19:16 | jolly007 |  květen 2009
7.5.2009 jsme začali s nabíjením palubek na krokve. Nejdříve jsme si kolem celé střechy pobili palubky první řady. Dali jsme přesah 3 cm za krokve. Šlo to celkem dobře akorát menší problém nastal v rozích, kde jsme se špatně dostávali po žebříku a také proto, že se museli v každém rohu palubky dořezávat šikmo k sobě. V dalších řadách už takový problém nebyl, protože spoje v rozích budou viditelné jen u prní předsazené řady.

Dále jsme pokračovali 9.5.2009, kdy jsme na to byli tři. Jelikož krokve nebyli úplně přesné (nebylo to nejhorší) tak palubky při délce 4m do sebe špatně zapadali. Museli jsme je nabíjet po kouskách a ve dvou. Sám bych je jen těžko nasazoval. Po třech řadách se to zlepšilo a šlo to úplně v poho.
Palubky jsem měl třidy C a tak ani ty nebyli nejpřesnější. Po nabití to ale nejde vůbec poznat.


10.5.2009 Jsme dokončili dvě strany. Nabíjeli jsme to jen sami s manželkou a šlo to pěkně. Nemuseli jsme už na to používat žebřík, protože jsme na to dosáhli z patra. Dost to usnadnilo práci, neboť mě už nebavilo skákat stále po žebříku :). Sice nás na chvilku vyhnal liják, ale stihlo se to.

pokračování v obezdívce krovů

6. května 2009 v 15:52 | jolly007 |  květen 2009
6.5.2009 jsem přivezl porfixové tvárnice a polystyrén ze Slovenska na obezdívku krovů. Koupil jsem i 10 pytlů zdící malty. Polystyrén jsem vzal 10 cm a 8cm. Před pozednice dám 10 cm polystyrén a zepředu dozdím heluzovou cihlou 6,5 cm.Polystyrén jsem přibíjel hřebíkem ke krokvi, aby se mi potom lépe pracovalo s cihlou.Porfixové tvárnice 25 cm přijdou na vrchní řadu cihel, protože se dají dost dobře dotvarovat do podhledu. Tvárnice jsme řezali normální pilkou a potom dohlazovali do konečné fáze hladítkem na polystyrén. Šlo to až překvapivě dobře. Tvarovat vrcní řadu z pálených cihel a ještě k tomu z Heluzu si ani nedovedu představit. Bylo by to hrozně pracné a hlavně by to stálo spoustu času s dořezáváním cihel.stavba komínu

2. května 2009 v 19:20 | jolly007 |  květen 2009
Včera 1.5.2009 jsme chtěli pokračovat v obezdívce krovů, ale došla nám zdící malta a protože je svátek práce, tak nikde nepracují. Ani ve stavebninách, a tak jsme začali s přípravou na stavbu komína, který mi mají přijít postavit v úterý 5.5.2009. Nejdříve jsme si dírou pro komín ve stropě pustili olovnici, abychom dostali přesně rohy základu komína a poté jsme na těchto mírách postavili bednění pro vylití základu komína betonem. Toto bednění jsme zalili betonem a necháme to do úterka schnout.

Protože jsme byli celkem rychle hotoví tak jsme dozdili příčku z ytongu mezi ložnicí a šatnou. Udělal jsem ji z 15 cm ytongu, abych měl v ložnici klid :).