Červen 2009

stavba vnitřních zdí

30. června 2009 v 20:51 | jolly007 |  červen 2009
V úterý 30.6.2009 jsem odpoledne po práci dokončil lepení polystyrénu kolem oken a začal připravovat podlahu pro stavění zbytku vnitřních zdí. Nechal jsem si to až na konec, protože tyto zdi by mi při předešlých činnostech vadily.
Nejdříve jsem na zem vylil penetrační nátěr Penetral Alp, který jsem štětkou rozetřel. Na ten jsem poté pomocí plynového hořáku přilepil ipu.

příprava a montáž oken

27. června 2009 v 16:24 | jolly007 |  červen 2009
V neděli 27.6.2009 jsem začal s přípravou otvourů pro okna, protože mi je přijdou příští týden ve čtvrtek montovat. Jelikož mám kolem oken cihly heluz, které se musí vystlát polytyrénem musel jsem to udělat než přijedou s okny.
Nejdříve jsem si nařezal 18 cm široké pruhy z 3 cm podlahového polystyrénu. Poté jsem vyčistil otvory do kterých budu polystyrén vsazovat a namýchal lepidlo na polystyrén. Toto lepidlo jsem roztádl po celé délce hřebenem a nanesl lepidlo i na polystyrén. Poté jsem jej pomocí gumového kladívka nasadil do otvorů.

omítnutí a obložení komínu

19. června 2009 v 15:19 | jolly007
V týdnu od 9.6 do 14. 6. 2009 jsem měl dovolenou a šlapal si po horách. Proto jsem měl týden výpadek ve stavění.
Ve úterý 16.6.2009 jsem na komín natáhl lepidlo se síťkou a nechal zaschnout. Ve středu mi pokrývači položili latě na konec střechy a kolem komínu položili fólii, abych při obkládání nezašpinil krytinu, ze které by to nešlo dolů. Na komín mi připevnili latě, abych věděl odkud mám omítnout nadstřešní část komínu.
Komín jsem obkládal obkladem, který jsem koupil v Polsku v Castoramě za nějakých 700 kč za 4,5m2 což je velmi dobrá cena. U nás jsem ho viděl od Heluzu za 6kč jednu cihličku (obklad) a to by vyšlo o hodně dráž. Jediný problém byl v tom , že mi klempíři pokryli celou střechu a já musel nahoru ke komínu po střeše. Nebyl by to až takový problém, kdybych nemusel chodit dolů dořezávat kousky obkladů. Na to, že nejsem žádný obladač tak to šlo docela dobře. Mezery jsem dal 8mm křížky. No není to úplně nejpřesnější, ale na komín je to dobré ( ještě že leží tak vysoko :) ).
V pátek 19.6.2009 jsem chtěl obkládání dokončit jenže mě od komínu vyhnal déšť. Meterologové tvrdí, že je to okluzní studená fronta, ale pro mě je to je déšť.
25.6.2009 jsem pokračoval v obkládání komínu. Komín jsem vlastně už měl obložený a tak jsem nanášel do spár spárovací hmotu. Koupil jsem šedou ať se tolik nešpiní. Vzal jsem flexibilní spárovací hmotu a mrzí mě, že jsem taky ten obklad nepřilepil flexibilním lepidlem. No snad to vydrží. 25.6.2009 jsem udělal jen tu nejdelší stranu a opět mě vyhnal déšť.
Pokračoval jsem ve spárování druhý den 26.6.2009. Docela to šlo vyspárovat, akorát problém byl v tom, že jsem si obklad pěkně zašpinil a teď to z něj nejde dolů. Jakž takž jsem to umyl a pustil na střechu klempíře, kteří dodělají střechu a oplechují komín. Pak to zkusím ještě nějak domýt. Sice ještě nevým jak, ale nějakou radu snad na netu najdu.
Ve čtvrtek 25.6.2009 jsem konečně dokončil obkládání komínu a klempíři tak mohli dokončit pokrývku střechy. To dodělali ten samý den.

opětovná stavba komínu

9. června 2009 v 18:34 | jolly007 |  červen 2009
Konečně! Dnes 9.6.2009 přišli kominíci postavit komín. Nemohl jsem je ke mě dostat, protože mají hodně práce. Přišli až ve 13:00 hod., protože museli sehnat redukci na komínovou vložku z průměru 160 na 200, která se rozbila při rozebírání komínu. Po rezebrání komínu, který postavil zedník špatně jsem nemohl dokončit střechu. Klempíři mi ji pokryli skoro celou, ale část museli kvůli komínu vynechat.
Kominíkům to šlo pěkně od ruky. Šlo vidět, že nestaví první komín. Hned jak přijeli zkontrolovali co všechno ke komínu mám a začali pracovat. Přivezli si i svou vatu na komínové vložky, protože ta má byla z části potrhaná a nedala se použít. Komínové vložky lepili svým tmelem, protože ten můj se jim nějak nezdál. Možná už byl vytvrdlý a možná mi přes zimu nějak ztvrdnul v garáži :)
Aby se komín nedotýkal krokve tak si zvětšili otvor ve stropě a teď to krásně sedne. Dneska vyzdili komín do vrchního patra a zítra ho dokončí nad střechu. Doufám, že nebude pršet, protože mám obavy abych je opět někdy sehnal.
Jelikož jim to šlo pěkně od ruky a vůbec nepotřebovali mou pomoc, tak jsem si aspoň s vidinou nového komínu začal připravovat dřevo na topení v krbu. Nejdříve jsem nařezal zbytky z krovu a naštípal a potom začal s řezáním a šťípáním polen. Převážně třešní, švestek a bříz, které jsem měl ze stromů, které byly na pozemku když jsem jej koupil. Pokládal jsem to na palety k plotu, nad kterými později postavím stříšku ze zbylých stojek stropu. Dneska jsem toho moc nenařezal, ale i ta trocha dala při štípání zabrat.
Ve stavění komínu se pokračovalo dnes 10.6.2009. Je supr, že přes noc se vypršelo a ráno je opravdu moc pěkně a teplo. Kominíci opět přijeli dva a tak jsem si na Slovensko do stavebnin zajel pro lepidlo na perlinku a maltu s duvilaxem na omítnutí komínu. po příjezdu na stavbu už kominíci měli komín ve výšce střechy. Jelikož mě vůbec nepotřebovali opět jsem si šťípal dřevo na zimu.
Už jsem myslel, že komín se dneska postaví a dokonce ho i omítnu, ale kolem 12:00 hod. začalo pršet a tak kominík přikryl komín a práci dokončí zítra. Už chybí jen zasunout do bloků komínovou vložku a dát vrch komínu a je hotovo. Stavební bloky už jsou všechny postavené.

pokládka krytiny

1. června 2009 v 20:03 | jolly007
V pondělí 1.6.2009 měli klempíři hotovu velkou část střechy. Asi by ji pokryli celou, ale to bych nesměl mít špatně postavený komín, který jsem rozebíral a také mi pochybělo trochu latí na krytinu. Ty přivezu zítra. Musí se nařezat a naimpregnovat. Na pile je totiž nemají skladem Je to míra 5x5 cm a ty nikdo nechce ( prý jen já ).
Bude se opakovat, ale tito klempíři, kteří mi dělají střechu jsou supr. Vůbec neremcají a makají. Pokud mají nějaký problém (z velké většiny mojí vinou) ihned ho opraví nebo dají do pořádku.
Pokud někdo uvažuje o pokládce střechy, tak vřele doporučuji. Dělají i krovy. Cena není nejvyšší a za tu práci je pro mne velmi dobrá.

komín

1. června 2009 v 19:50 | jolly007 |  červen 2009
Dneska v pondělí 1.6.2009 jsem ve spolupráci se švagrem a tchánem musel rozebrat komín, který mi postavil zedník, který nedodržel technologické postupy a proto byl komín nebezpečný. Sám bych ho těžko rozebíral, protože betonové tvárnice jsou docela těžké.
Šlo to celkem dobře a rychle. Nevím čím to bylo, ale komín ještě nebyl ztvrdlý. Buď bylo špatně namíchané lepidlo, nebo to udělalo počasí, které bylo vlhké. Podle mě to bylo tím počasím. Komín byl ale postavený 2 dny. Pro mě lépe, že neztvrdlo. Rozebrali jsme jednotlivé vložky a ocelovým kartáčem jsem oškrabával lepidlo ze šamotových vložek i tvárnic. To už šlo trošku hůře, ale taky to šlo. Jen toho bylo docela dost. Moc mě potěšilo, že nebudu muset asi kupovat nové šamotové vložky ani tvárnice. Jen budu muset přikoupit izolaci kolem sopouchu, která se mi někde potrhala při rozebírání komínu.
Domluvil jsem se dneska s kominíky z vedlejšího městečka, kteří mi ho ppostaví a udělají mi k němu i revizi. Bude to jistější. Jsou tady známí a mají dobrou pověst, tak to snad bude v pohodě.

stavba komínu

1. června 2009 v 9:42 | jolly007 |  květen 2009
V sobotu 30.5.2009 mi přišel postavit komín jeden chlápek říkající si "Zedník" s vekým Z. Chytrý byl už té chvíle co jsem ho vyzvedl a vezl ke mě na pozemek. Proč nepřijel sám jsem si domyslel hned vzápětí.
Komín mám stavebnici od EKO KOMÍNŮ a tak stavba není až tak náročná. Dokonce na internetových stránkách je kompletní a pěkně podrobný návod na stavění toho komínu. Vychvaloval se celou dobu kolik toho už nepostavil. Já blb na to skočil. Hned na začátku se mi zdálo podezřelé, že se ptá mě laika co patří jako první základ atd. Kdybych ho neupozornil, tak by si ani nezměřil prostupy ve stropě a jak to vychází kolem krokví.
Začali jsme stavět komín dle jeho požadavků. Docela to šlo, akorát šamotové vložky komínu vymazával lepidlem pro přesné zdění tvárnic. Takhle jsme pokračovali až nahoru. Při mých námitkách, že tady mám nějaké pytlíky se zalévací hmotou reagoval slovy "to tam být nemusí". Později jsem zjistil, že ani nevěděl na co je ta zalévací hmota. Po dostavění komína mu říkám, že mi zbyly nějaké tuby se spárovací hmotou. Jeho odpověď opět byla " no vidíš to aspoň někomu prodáš a ušetříš ". Při mých argumentacích, že v nadstřešní části komína mají být roxory říkal. Já už postavil stovky komínů. Je to zbytečné.
Druhý den jsem v práci tohle konzultoval s kolegyní, která má stejný komín a říkala, že se to staví úplně jinak. Začal jsem shánět informace. Volal jsem nezávisle 2 kominickým firmán, 2 stavebním firmám a všichni stejně tvrdily, že je to velmi riskantní a technologicky nepřípustné. Zavolal jsem teda tomu Zedníkovi s velkým "Z" a řekl mu to. Ten začal stím, že by chtěl vidět jejich komíny a že to mi na to dává 1000% záruku. Zdálo se mi, že dnes asi taky něco popil. ( no bylo už před polednem :)) Nedalo mi to a v pondělí ráno jsem volal do firmy EKO komíny a tam mi jejich technik potvrdil, že je to technologicky nepřípustné a že komín musí jít dolů. Klidně mi to dá i písemně. Jelikož podle něj komín rozebrat bude velmi obtížné a ne všechny části se nám podaří rozebrat v pořádku, budu všechnu práci a materiál dokládat Zedníkovi. Ten se ktomu asi nebude mýt, ale já díky své práci moc dobře vím, jak se v právních věcech chovat
Abych to zhrnul tak chyb ve stavění udělal hodně, ale ty největší byly v tom, že vymazal šamotové roury lepidlem a ne roztažným tmelem, a tím pádem při nahřátí komína se lepidlo vydrolí a budu tam mít je šamoty přes které může procházet horký vzduch. Jelikož to mám blízko krokví ( on dokonce komín opřel o krokev), tak hrozí zapálení střechy.
Jó, moje rada je. BERTE JEN OSVĚDČENÉ LIDI. NEZNAMENÁ ŽE KDYŽ MAJÍ PAPÍR TAK JSOU DOBŘÍ.