Červenec 2009

Stavba sloupů na verandách

28. července 2009 v 8:16 | jolly007 |  červenec 2009
V pondělí 27.7.2009 jsme se rozhodli postavit a usadit dřevěné sloupy na verandách, které podpírají krov. Jelikož mám domluvený beton tak jsem potřeboval udělat i bednění kolem teras.Před sundáním sloupů. které byly postaveny jen provizorně jsme podepřeli krov stojkou, která mi zbyla z podpírání stropu.
Sloupy jsme stavěli na předem připravené zabetonované patky. Jeden sloup jsme museli dát mimo připravenou patku, protože projektant mi špatně zvolil patky, a sloup by vyšel přímo do východu ze dveří na terasu. Při betonování jsme si toho nevšimli, neboť ještě nestály stěny. Vybetonovali jsme malou patku, kterou osadíme sloupem zítra. Pod patkou je ještě starý základ z předchozího domu a tak sloup unese.
Do středu sloupu se navtrala 25 mm díra, kolem které se pomocí 10 mm vrutů připevnila železná patka. Dírou ve sloupu se prostrčil šroub, který bude zabetonovaný a na kterém bude celá patka stát. Sloup se potom zvedá dotahováním matky na šroubu.
Druhý den 28.7.2009 jsem začal s přípravou verandy na zalití betonem. Do obedněného prostoru jsem nanosil staré cihly a kameny. Cihly jsem rozbil velkým kladivem a tím je také udusal. Na to jsem pak naházel kameny a starý beton z bouračky. Odpoledne na to hodím ještě kari sito a je to připraveno na vylití betonem.
28.7.2009 jsme konečně s manželkou vyzkoušeli naši ukrutně drahou HONDU HRX. Musím přiznat, že zatím se jeví jako ukrutně dobrá :) Sekala s ní manželka, ale na chvilku jsem si to zkusil taky. Pokud někdo uvažujete o koupi sekačky na větší pozemek a máte tochu více peněz, tak tuhle sekačku vřele doporučuji. Sekačka výborně vyhazovala trávu do koše, ikdyž tráva byla ještě mokrá. Také plynulé nastavování pojezdu sekačky je na vysoké úrovni. Přidává se plynule pákou na "řídítkách" a ne jen stupni rychlosti jako u jiných sekaček. U této hondy je to jako když plynule sešlápnete plyn v autě.

elektřina

17. července 2009 v 14:19 | jolly007 |  červenec 2009
13.7.2009 jsem jel s manželkou na dovolenou na 3 dny na Slovensko. Nakonec z toho byly jen dva dny a to jeden v Bešeňové a druhý v Bojnicích. Proto jsem na stavbě pokračoval až dnes 17.7.2009.
Konečně jsem si obkopal odvod dešťové vody a chybějící cca 4m jsem dnes dodělal. Odvod mám klasickou kanalizační oranžovou trubkou o průměru 160 mm. Na konec trubky, která končila cca 4m před potokem jsem nasadil spojku, protože jsem už neměl trubku 160 mm s hrdlem. Do této spojky jsem nasadil zbývající 4m trubky a obsypal zásypovým pískem a nato jsem dal zeminu. Před potokem cca 1,5m jsem nechal trubku volnou, protože tam přijde beton, aby mi neujížděla trubka se svahem.
Stihl jsem ještě dnes vysekat a přišroubovat do ytongu rozvaděč pro přívod elektřiny. Přívod s rozváděčem budu mít v technické místnosti, kde jsem jednu stěnu popstavil z 15cm ytongu a tak tam rozvaděč šel pěkně zasekat. Elektřinu si budu dělat sám, protože jsem to nějaký čas dělal. Aspoň ušetřím nějakou tu korunu. Materiál mám od kamaráda ze skladu a tak je taky za dobrou cenu. Nějaké kabely jsem nakoupil na AUKRU.
Jelikož stále nemám fotoaparát, protože ten co jsem měl mi odcizili ze stavby, tak foto přidám až mi přijde foťák.
23.7.2009 jsem se pustil do vysekání otvorů pro zásuvky a vypínače. Tyto otvory jsem vyřezal nářadím pro vyřezávání otvorů. Sekat je to holý nesmysl, protože je to obrovská dřina a není to tak přesné. Normálně se to vyřeže a potom se to vysekne sekáčem. Většinu kabelů budu tahat v podlaze, abych nemusel moc vysekávat drážky do cihly. Ty co jsem musel vést v cihle tak jsem obřezal rozbrušovačkou a vysekl sekáčem drážku. Jediný problém je v tom, že se u toho neuvěřitelně práší.
Jelikož již elektrikařinu nějaký čas nedělám, tak jsem musel znova prostudovat normy ČSN a zjistlil jsem, že všechny zásuvky v dosahu neproškolené osoby musí být na chránič. V koupelně musí být na chránič dokonce i světlo. To ve starší normě nebylo. Nevadí stejně jsem měl koupené 4 ks 1f chráničů 25A a tak to pěkně rozdělím. Tři chrániče budou dole a jeden na zásuvkový okruh do vrchního patra. Druhá možnost byla prokazatelně proškolit osoby, které tam budou....
V sobotu 1.8.2009 jsem dosádroval všechny krabice pro rozvod elektřiny a zítra už budu tahat rozvody. Krabice jsem dával tak, aby měli cca 0,5 cm přesah pro omítku. V kuchyni a kouplelně jsem je vysazoval více, protože tam přijde ještě obklad. Krabice, které jsou pouze pro rozvod světel jsem dával zároveň s cihlou.

stavění vnitřních zdí

2. července 2009 v 20:48 | jolly007
Ve středu 1.7.2009 jsme pokračovali ve stavění vnitřních příček. Ty jsem se rozhodl vystavět z ytongu 15cmm a 12,5cm. Zbývá mi postavit zdivo kolem WC a technické místnosti, kde bude i přívod plynu a elektřiny. V původním plánu je technická místnost rozdělená na dvě části a v té druhé měl být samostatný vchod a měla sloužit jako šatna. To jsme z důvodu stísněchým rozměrů zavrhli a rozhodli se jen pro jednu větší místnost.

Ten samý den jsem ještě stihl rozebrat výjezdovou plošinu do vrchního patra, která byla zvenku a hlavně nasadit na odvody z okapu hadice, které jsem dal do odtokových rour, které odvedou vodu ze střechy do potůčku před pozemkem. Jelikož stále prší, tak je to pro mě dost důležité.
Se stavěním vnitřích příček jsme pokračovali druhý den 2.7.2009. Docela to šlo.

V ten samý den 2.7.2009 mi ještě přivezli a namontovali okna od firmy AVALON z Českého Těšína. Mají velmi příjemné vystupování a okna i vstupní dveře vypadají moc dobře. Sice jsem nemohl být u montáže, ptotože jsem musel do práce, ale manželka tam byla a to stačilo. Akorát na WC a v koupelně jsme si mohli nechat okna udělat trošku větší, ale není to tak hrozné.

V sobotu 4.7.2009 jsme pokračovali ve stavbě vnitřích příček z ytongu. Technickou místnost jsme dokončili už v pátek 3.7.2009 a dnes jsme se chytili stavby příček spíže a WC. Založili jsme první řadu na cementovou maltu a nechali trošku vytvrdnout. Poté jsme pokračovali v dalších řadách. Tchán stavěl a já mu řezal ytongy. Vyměnil jsem si plátek na pile a tak to šlo supr. Neměl jsem přípravky na přichycení ytongu k cihle, a aby se nemusel zasekávat do cihly, přibili jsme do cihly 100 mm hřebíky a zalepili do ytongu. To by mělo stěnu udržet.
Manželka mezitím kosila trávu kolem domu, protože byla řádně přerostlá. Poprvé jsem na ni oblékl křovinořez, ale šlo ji to dost dobře. Chvíli jsem ji hlídal, ale pak jsem zjistil, že je to zbytečné, a že si poradí sama. ( mám profi křovinořez a ten je dost těžký ). Stěny jsme nedokončili celé, ale v pondělí je doděláme a můžu začít s taháním kabelů pro rozvod elektřiny.
V pondělí 6.7.2009 jsme dokončili všechny vnitřní zdi v přízemí. Od 6.7.2009 do 13.7.2009 se na stavbě dělal pořádek a kosila se tráva. jelikož mám pozemek 3200 m2 tak to dá zabrat.
Při stavění příček jsme u dveří WC museli řezat ytong na 7 cm. Aby nám to udrželo na zdi tak jsem do každého ytongu navrtal 2ks hmoždinek a připevnil je pomocí železného U profilku a 2ks hmoždinek do nosné zdi. Tento kousek ytongu bude sloužit jako uchycení obložkových dveří.
Jelikož mi byl odcizen fotoaparát tak foto budu přidávat až mi přijde nový foťák, který jsem si objednal z internetu.