elektřina

17. července 2009 v 14:19 | jolly007 |  červenec 2009
13.7.2009 jsem jel s manželkou na dovolenou na 3 dny na Slovensko. Nakonec z toho byly jen dva dny a to jeden v Bešeňové a druhý v Bojnicích. Proto jsem na stavbě pokračoval až dnes 17.7.2009.
Konečně jsem si obkopal odvod dešťové vody a chybějící cca 4m jsem dnes dodělal. Odvod mám klasickou kanalizační oranžovou trubkou o průměru 160 mm. Na konec trubky, která končila cca 4m před potokem jsem nasadil spojku, protože jsem už neměl trubku 160 mm s hrdlem. Do této spojky jsem nasadil zbývající 4m trubky a obsypal zásypovým pískem a nato jsem dal zeminu. Před potokem cca 1,5m jsem nechal trubku volnou, protože tam přijde beton, aby mi neujížděla trubka se svahem.
Stihl jsem ještě dnes vysekat a přišroubovat do ytongu rozvaděč pro přívod elektřiny. Přívod s rozváděčem budu mít v technické místnosti, kde jsem jednu stěnu popstavil z 15cm ytongu a tak tam rozvaděč šel pěkně zasekat. Elektřinu si budu dělat sám, protože jsem to nějaký čas dělal. Aspoň ušetřím nějakou tu korunu. Materiál mám od kamaráda ze skladu a tak je taky za dobrou cenu. Nějaké kabely jsem nakoupil na AUKRU.
Jelikož stále nemám fotoaparát, protože ten co jsem měl mi odcizili ze stavby, tak foto přidám až mi přijde foťák.
23.7.2009 jsem se pustil do vysekání otvorů pro zásuvky a vypínače. Tyto otvory jsem vyřezal nářadím pro vyřezávání otvorů. Sekat je to holý nesmysl, protože je to obrovská dřina a není to tak přesné. Normálně se to vyřeže a potom se to vysekne sekáčem. Většinu kabelů budu tahat v podlaze, abych nemusel moc vysekávat drážky do cihly. Ty co jsem musel vést v cihle tak jsem obřezal rozbrušovačkou a vysekl sekáčem drážku. Jediný problém je v tom, že se u toho neuvěřitelně práší.
Jelikož již elektrikařinu nějaký čas nedělám, tak jsem musel znova prostudovat normy ČSN a zjistlil jsem, že všechny zásuvky v dosahu neproškolené osoby musí být na chránič. V koupelně musí být na chránič dokonce i světlo. To ve starší normě nebylo. Nevadí stejně jsem měl koupené 4 ks 1f chráničů 25A a tak to pěkně rozdělím. Tři chrániče budou dole a jeden na zásuvkový okruh do vrchního patra. Druhá možnost byla prokazatelně proškolit osoby, které tam budou....
V sobotu 1.8.2009 jsem dosádroval všechny krabice pro rozvod elektřiny a zítra už budu tahat rozvody. Krabice jsem dával tak, aby měli cca 0,5 cm přesah pro omítku. V kuchyni a kouplelně jsem je vysazoval více, protože tam přijde ještě obklad. Krabice, které jsou pouze pro rozvod světel jsem dával zároveň s cihlou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama