Srpen 2009

Zateplování podkroví

29. srpna 2009 v 18:23 | jolly007 |  srpen 2009
V sobotu 29.8.2009 jsme začali s manželkou zateplovat podkroví. Zateplení jsme koupili na Slovensku v Čadci, kde mi udělali cenu na ISOVER DOMO. Dáváme ho mezi krokve 200 mm. Na tu potom pomocí oboustranné lepící pásky přijde připevnit parozábrana. Koupil jsem ji také na Slovensku. Jedná se o parozábranu s hliníkovou vrstvou, která odráží část tepla zpět do místnosti.
Rozhodovali jsme se jestli budeme vatu žezat na šířku až poté co ji roztéhneme na zemi, nebo ji uříznem když bude ještě zabalená. Vyzkoušeli jsme to řezat obyčejnou pilou na dřevo ještě, když byla vata v balíku a šlo to velmi dobře.
Vatu jsme řezali tak, aby byla cca o 2cm širší než otvor mezi krokvema. Bylo to z toho důvodu, aby vata lépe držela mezi krokvema. Jelikož vata je šíře 200 mm, tak nám při nasazování padala zpět. Proto jsem po stranách do krokve nabil větší hřebíky, na které se položila vata. Potom se přes vatu pomocí těchto hřebíku natáhla šňůra, aby vata nevypadla. Takhle jsme to dělali až do konce první strany.
Z první zkušenosti musím říci, že to jde docela dobře, akorát vata docela "žere" a hrozně se od ní práší. Proto doporučuji respirátor a možná i brýle.

betonování přední verandy

17. srpna 2009 v 15:52 | jolly007 |  srpen 2009
V pondělí 17.8.2009 jsme se chytili betonování přední verandy. Měl jsem na to dohodnutý mix, ale ten ne a ne přijet. Už to trvalo asi 4 týdny a tak jsem se rozhodl, že si ty cca 2 kubíky vybetonujeme sami. Šlo to docela dobře. Na spodek jsme míchali cement s hrubším štěrkem a vrch jsme potom udělali z jemnějšího štěrku. Vyztužil jsem to sítí do betonu. Dal jsem tam průměr 4 mm. To bude stačit, protože veranda nebude tolik zatěžována. Začali jsme asi v 9:00 a hotovi jsme byli cca ve 12:00 hod.
Dneska mi taky přivezli 2 palety hrubé omítky a 1 paletu jemné omítky. Zároveň s omítkami taky přivezli izolační vatu ISOVER DOMO 200mm a 50mm na zateplení podkroví.


Omítky

14. srpna 2009 v 19:26 | jolly007 |  srpen 2009
Ve čtvrtek 13.8.2009 jsme se chytli omítání. Začali jsme v ložnici stropem. Jelikož strop z heluzu se zdá být rovný, tak jsme se ze začátku rozhodli nanést na něj pouze štuk. Šlo to docela dobře. Udělali jsme pouze kousek a po radě, že není vhodné nanášet štuk přímo na cihlu, ale má se nanášet na hrubou omítku, jsme koupily 3 pytle jednovrstvé omítky CEMIX. Nahodit šla dobře, akorát strašně pomalu schla a tak se muselo čekat než trochu zatvrdne, aby se dala vyhladit.
Nakonec jsme se rozhodli koupit obyčejnou hrubou omítku a na tu nanášet štuk WEBER.DUR, který se zdá být dost dobrý.Omítku jsme míchaly míchadlem ve vrtačce, protože strop byl opradu rovný a nebylo jí potřeba tolik. Na stěny potom budeme míchat omítku v míchačce.
Nakonec jsem objednal jsem na Slovensku ve stavebninách 2 palety hrubé omítky a 1 paletu štuku. V pondělí 17.8.2009 by mi to měli přivézt. Vyšlo to díky kurzu trošku hůře, ale dostal jsem ve stavebninách slevu a tak jsem to vzal.
Vsobotu 22.8.2009 jsme dokončili omítání stropu v ložnici a pustili se do stěn. Na stěnu z ytongu jsme natáhli síťku a na ní nanesli lepidlo. Na to se v pondělí nanese štuk. Na zbývající stěny z heluzu (pálené cihly) jsme nanesli cementový postřik. Rozmíchali jsme cement s vodou a rozstříkali na stěny. Koupil jsem totiž hrubou omítku UNIMALT OJR12 a pod tu se musí dávat dle návodu cementový postřik. Osobně si myslím, že by unimalt držel na zdech i bez cementového postřiku, ale jistota je jistota. Problém je v tom, že teď musíme 3 dny počkat, protože cementový postřik musí minimálně 3 dny zrát.
Jelikož mi už skončila dovolená musel jsem nastoupit do práce a na stavbě byl tchán sám. Omítal stěny v ložnici. Ještě, že jsme se rozhodli omítky koupit pytlované a ne si je sami mýchat v míchačce. Takhle to může dělat sám a nepotřebuje k sobě pomocníky. Kdyby se to dělalo v míchačce ručně musel by při ním někdo být. Sice bychom určitě ušetřili dost peněz, ale mohli bychom dělat jen když budu mít volno v práci a to by se časově hrozně protáhlo.
V týdnu od 24.8.2009 - 30.8.2009 dodělal tchán hrubé omítky v ložnici a příští týden bude natahovat štuk.
Já jsem 29.8.2009 v sobotu se ženou začali zateplovat podkroví, ale to je psáno v jiné sekci.

elektřina vnitřek

4. srpna 2009 v 14:58 | jolly007 |  srpen 2009
3 .9. 2009 jsem pokračoval v instalaci kabelů pro světelné rozvody. S pomocí manželky jsme protáhly miako vložkama ve stropě kabely na světla ve všech pokojích, a zbytek rozvodů si už nainstaluji sám. Foto doplním až budu mít elektriku hotovou.
Jelikož jsou prázdniny, tak jsme dostali od švagra dva pomocníky na stavbu :) S manželkou jsme vytahovali pomocí kladky cihly do podkroví, kde bude jedna místnost o rozměru cca 26 m2. Tihle dva pomocníci chtěli neustále pomáhat, ale nejraději se houpali na laně :). Stěny vrchního patra budou postaveny ze dvou vedle sebe postavených cihel heluz 6,5 cm, kterých mi zbylo přes 200. ( Špatně spočítaný projekt ). Asi jich bude trochu chybět, a tak je doplním cihlami heluz 14 cm, kterých mi zbylo asi 35 a pár jich dokoupím.
Ve středu dopoledne 5.8..2009 jsem dokončil instalaci světelných rozvodů. No, po pravdě to nemám úplně hotové, protože jsem kabely nejdříve natahoval do krabic a při tom je přichycoval hřebíky, aby se mi to potom lépe sádrovalo. Některé kabely jsem ještě nedosádroval, ale to stihnu zítra.
V obýváku a na chodbě kde bude světlo ovládáno ze tří míst jsem zasádroval velké krabice. Přijdou v nich totiž propojit ty tři vypínače a do malé by to stěží vešlo. Jediný problém při instalaci nastal při protahování kabelů miako vložkami na stropě. Při delších trasách jako např. v kuchyni jsem musel ještě po cestě udělat dvě díry abych pomohl kabelu dostat se miako vložkami. Kabel se totiž někde pěkně zasekl a nešel dál. Stále je to lepší než sekat drážku do stropu.
Musím se přiznat, že si nevím moc rady s instalaci telefonních rozvodů. Musím se poradit s odborníky, aby mi to dobře fungovalo. Potřebuji natáhnou rozvody telefonu do ložnice, pokoje a pokoje do vrchního patra. ( spíše internetu ADSL než telefonu )
V sobotu 8.8.2009 jsem v podkroví obrušoval rám, který nese krokve. Obrušoval jsem to rozbrušovačkou na které jsem měl kotouč na broušení dřeva o zrnitosti 40. Jelikož bude vidět je třeba ho obrousit a natřít. Strašně se od toho práší a tak jsem to brousil s rouškou na obličeji.
Na elektriku jsem nachvíli zanevřel, protože světelné rozvody jsem natáhnul a zásuvkové půjdou v podlaze. Je třeba nejdříve uklidit, ve všech místnostech vyzametat podlahy, a pak se budou pokládat kabely. Manželka řekla, že se toho úkolu zhostí, a tak čekám až vyzametá podlahy. Jelikož z obrušování trámů jde hrozně jemného prachu (dřevěného), tak by bylo zbytečné nejdříve zametat a pak na to prášit. Proto obrušuji nejdříve ty trámy.
V úterý 11.8.2009 jsem už pokračoval v tažení zásuvkových rozvodů. Nejdříve jsem natáh dvě zásuvky v technické místnosti a potom jsem pokračoval s ložnicí. Nakonec jsem protáhl i kabel na dvouzásuvku, která bude na terase. Bude mít samostatné jištění, protože potřebuje chránič jelikož je to zásuvka, která bude ve venkovním prostředí. Do ložnice ještě povede přívod na telefonní zásuvku, která bude sloužit pro připojení internetu ADSL. Jelikož sklad stěhují a v obchodě telefonní kabel neměli, tak ho museli objednat a bude až v pátek odpoledne. Nějak mi to nevadí, protože telefonní kabel půjde stejně v chráničce, kterou si natáhnu a pak jím jen telefonní kabel protáhnu. Aspoň si vyzkouším jak by mi to šlo při případné poruše a já bych musel kabel měnit :).
Protože musím dneska do práce, tak pokračovat v instalaci budu zítra.
V pátek 21.8.2009 zatímco tchán omítal ložnici jsem zasekal do zdi na přední verandě krabici s vývodem zemění a zemnící svorkou na něj připojil měděný drát o průměru 10mm, který jsem protáhl až do vnitřního rozvaděče.
Jelikož kolem krabice zbylo dost místa nacpal jsem do otvorů polystyrén. Jednak mi zaplní díry kolem krabice a ještě trošku zateplí.