Červenec 2011

Hromosvod

16. července 2011 v 8:01 | jolly007 |  červenec 2011
V červenci 2011 jsem se konečně dostal k tomu, že můžu zkolaudovat domek a dostat číslo popisné. Zašel jsem na místní stavební úřad co všechno potřebuji ke kolaudaci. Prvně mi na obecním úřadu bylo řečeno, že se již nejedná o kolaudaci, ale o nějaké jiné schváleni, které nepodléhá řízení.
Dostal jsem papír na tu "kolaudaci", který mám vyplnit a přinést všechny potřebné revize a jiné dokumenty, které uvedly. Papír jsem doma vyplnil, ne úplně celý, protože asi dvě kolonky mi nebyli úplně jasné, tak jsem si nechal poradit na stavebním úřadě. Ke kolaudaci potřebovali doložit revize od plynu, elektřiny, tlakových zkoušek vody, topení a revizi komínu. Tohle všechno jsem měl doma a tak jsem to vše vzal a šel na stavební úřad. Tam jsem se dozvěděl, že mi chybí nějaké dokumenty z katastru, a že si pro něj mám jít na katastr. Tam mi je dají a musí být na něm potvrzení katastralního úřadu ne starší 3 měsíců. Tak jsem jel na katastr 30 km. Tam mi řekli, že ke kolaudaci žádné jejich listiny nepotřebuji. Pro jistotu jsem si vzal foto pozemkové mapy a list vlastnictví potvrzené katastrálním úřadem. Jedu s tím zpátky na stavební úřad a tam mi je řečeno jinou paní, že potřebuji geometrické zaměření stavby. Tak jedu zpět 30 km na katastr a chci geometrické zaměření stavby s potvrzením ne starším než 3 měsíce. Tam mi bylo sděleno, že oni geometrický plán potvrzují jen jednou, a že platí stále. Proto nemusím mít razítko staré max. 3 měsíce. Těhle plánů mám doma 3 ks a tak jedu opět domů, kde beru geometrický plán stavby a jdu na stavební úřad. Tam po malé diskuzi řekli, že jim tento geometrický plán stačí. Fajn dva dny v pr....
Takže papíry mám doložené všechny a chci tedy vědět, kdy přijdou na tu koloadaci. Najednou z nich vypadne, že potřebuji doložit revizní zprávu od hromosvodu. A tu nastává největší problém, protože já hromosvod nedělal. Na otázku proč chcou po mě hromosvod, když ho mít nemusím řekla paní vedoucí stavebního úřadu, že ho mít musím. Ptal jsem se podle čeho tak soudí odpověděla, že od roku 2009 musí mít všechny domy hromosvody. Já ji na to odpověděl, že mám stavební povolení z roku 2007, a že hromosvod teda mít nemusím. Její argumentace byla taková, že se kolaudace posuzuje, už podle nové vyhlášky. Zklamaně jsem odešel domů. Doma jsem si našel vyhlášku podle, které se řídí stavební úřady ( vyhl. 268/2009 ), kde v § 56 stojí, že u stavebních povolení vydaných před novelizací této vyhlášky (rok 2009) se postupuje dle starého stavebního povolení. Takže jdu zpět na stavebí úřad. Tam po krátkém vysvětlování vytahují Požárně bezpečnostní řešení stavby a čtou, že ochrana před bleskem bude provedena dle ČSN 34 1390, takže musím mít hromosvod. Opět jdu s nevyřízenou domů a doma studuji tuto vyhlášku, kde se píše, že na rodinném domě hromosvod mít nemusím. Tato vyhláška je opět novelizována myslím v roce 2010, ale to mě moc nezajímá, protože stavební povolení je z roku 2007. Koukám do Papíru Požárního řešení stavby a tam se na poslední straně ( na kterou se zřejmě stavební úřad nedostal.. ) píše, že ke kolaudaci bude předložena revizní zpráva elektroinstalace, kterou mám a revizní zpráva hromosvodu pokud o dle ČSN 34 1390 ji musím mít. A ejhle jsme doma. Dle ČSN 34 1390 nemusím hromosvod mít. Volám ještě na krajský stavební úřad, kde se mnou souhlasí a tvrdí, že pokud mi schválili stavební povolení podle staré vyhlášky nemůžou mě nutit ji kolaudovat podle nové. Raději si to ještě ověřuji na jíném blízkém stavebním úřadě a taky mi dávají za pravdu. S tímto telefonuji na stavební úřad. Po několika minutovém předkládání argumentů proč musím mít hromosvod jsme se dopracovali k tomu, že mám vlastně pravdu, ale ona taky a že ho chce, protože to tak dělají a nechce se do něčeho namočit. Projednají to ale ještě s vedoucí a dají mi vědět. Neustále tvrdila, že všechny kolaudované domy v poslední době asi od nové vyhlášky 268/2009 mají hromosvod. Jenže ona asi neví, že mám oči a poznám hromosvod, takže vidím kdo má hromosvod. Asi po 10 dnech čekání, kdy se nikdo neozval jsem šel na stavební úřad sám. Tam mi bylo sdělo, že paní se kterou jsem jednal má dovolenou. Supr.
Konec diskuzí. Koupil jsem díly hromosvodu a montuji si ho sám. Mé jednání se stavebním úřadem, ale tímto ještě neskončilo.
Teď už nejde o to jestli ten hromosvod bude nebo ne, protože ho mám již hotový, ale o to, jakou znalostí a oplývají úřednící stavebního úřadu....


Jak píši výše hromosvod jsem si dělal sám. Nadstřešní část je asi jasná, protože to není nic těžkého. Jen se na hřeben připevní svorky pro uchycení drátu a do těchto svorek se uchytí drát. Jedná se o drát AlMgSi průměru 8 mm, kretý je docela lehký a dobře se s ním pracuje. Střecha má tvar jehlanu a tak bude mít dva svody a to v protilehlých rozích. S drátem, který vede va střeše se propojí anténa a potom i okapovou svorkou opkapy. Jako jímací tyč použiji konec tohoto drátu vyvedený cca 60 cm nad komín. 1,5 m od země jsem drát ustřihl a spojil ho zemnící svorkou se zemničem. Jelikož nemám vyvedený základový zemnič musím vykopat zemnič oddělený. K tomu mi složí 4 ks zemnících tyčí o délce 1,5m. Na každý svod mám 2 zemnící tyče. První tyč jsem vbyl cca 1-1,5 m od domu a druhou cca 3-4 m od první. Spoje přetřu asfalrovým nátěrem proti korozi. Obě samozřejmě propojím mezi sebou tím drátem a mezi první a druhou tyč ještě dám jeden drát pro zlepšení odporu. Myslím, že to moc nepomůže, ale stejně mi zbyl, tak ho tam dám. Teď to zakopu a pozvu revizáka co on na to. pokud odpor nebude dobrý budu muset použít buď více zemnících tyčí nebo zemnící desku. Asi nejhorší (finančně) by bylo položit do země zemnící pásek. To už bych totiž musel pozvat bagr a to by se prodražilo. Drát vede v zemi cca 50-60 cm hluboko. No uvidíme co na to vše řekne revizák. Očekávám, že budu muset něco dodělat, ale namělo by to být tak hrozné.
Ještě musím koupi vinkl jako ochranu svodu a bude hotovo.


V sobotu 16. 7. 2011 jsem hromosvod dodělal. Připojil jsem ke svodům jímací tyč, která je z drátu AlMgSi 8mm. Připevnil jsem ji ke komínu a nechal cca 60 cm nad komínem. Anténu, která je na střeše jsem také spojil s hromosvodem. Na každý spoj jsem dal 2 svorky. Teď jdu volat revizáka a uvidí se dále.