Květen 2013

Chodník kolem domu

8. května 2013 v 0:03 | jolly007 |  květen 2009

Ve stavebninách nám oznámili, že zámkovou dlažbu, se kterou budu dělat terasu přivezou až za 14 dní a tak jsme se rozhodli, že zatím uděláme chodníky kolem domu. Koupil jsem neviditelný obrubník, který jsem za pomocí plastových a ocelových hřebů přychitil k zemi. Potom jsme položili netkanou textílii, aby nám přes kačírek neprorůstala tráva. Na textílii jsme položili kameny, abychom ušetřily drahý kačírek a zavezli kačírkem. Později do kačírku posadím velkoformátovou dlažbu 40x40 cm v barvě terasy.

Obrubník se ještě z druhé strany zaveze zeminou a nepůjde prakticky vůbec vidět.

Úprava terénu před domem

7. května 2013 v 23:47 | jolly007 |  květen 2013
Jelikož v květnu je u nás už konečně pěkně, rozhodli jsme se trošku zkultůrnit pozemek pře vstupem do domu. Zatím to stále vypadalo jako na stavbě. Nabylo složité vymýšlet jak terén uprvíme, protože kamení máme stále dost. Proto jsme odělali malou zídku z kamene a to dosypali kačírkem. Ještě tam nevezeme kůru zasadíme nějaké ty skalničky a bude hotovo. Foto je ještě před dokončením. Jen taková příprava.


Stavba terasy

7. května 2013 v 23:37 | jolly007 |  květen 2013
V dubnu 2013 jsem se po zimě rozhodl, že zbourám betonovou terasu co mám za domem a udělám terasu ze zámkové dlažby. Rozhodl jsem se proto, že stávající betonová terasa byla z nevyhovujícího betonu, který se neustále odlupoval a byl prašný. Nejdříve jsem se rozhodoval zada na tento beton nenalepím betonovou velkoformátovou dlažbu, ale jelikož v zimě na ní stojí sníh a v létě prší rozhodl jsem se pro zámkovou dlažbu, která bude trvanlivější. Stávající beton bych musel před lepením vyrovnat a chyběla mi tam izolace proti spodní vodě. Hlavně jsem měl strach, aby pod dlažbu nezatekla voda a dlažba se po zimě neodlepovala.
Ze začátku to vypadalo jednoduše. Vzal jsem své hoby vrtací kladivo značky Black and Decker a jal se beton rozbíjet. Asi po rozbití cca 0,5 m2 betomu vrtací kladivo odešlo do věčných lovišť (nutno podotknout, že už mělo něco za sebou). Proto jsem zajel do města a v půjčovně půjčil profi Makitu s úderem 22J a to bylo jiné kafe. Za dva dny bylo hotovo. Jen jsem se klepal ještě asi týden. Rozbitý beton jsem odvezl bokem a jal se pokládat obrubníky.

Obrubníky jsem pokládal do betonu a byly to obrubníky 20x5x100 cm. Beton jsem míchal raději suchší. Šlo to docela dobře. Jen ze začátku jsem obrubníky pokládal na zem a betonem obbetonoval obrubníky ze stran. Potom jsem přišel na to, že se to má do betonu i pokládat, ale to se mi už nechtělo ty první vytahovat ven. Snad budou dlažbu držet.... Na to, že jsme to dělali poprvé tak jsme to měli celkem ve váze. Pod dlažbu se má na udusanou zem dávat kamenivo a na něj potom kladecí vrstva a do ní pokládat dlažba. Já nechal na zemi strusku, která byla pod betonem (zem jsem už nedusal, protože si myslím, že pod betonem musí být udusaná dost) a na ní nechal vrstvu rozbitého betonu, který jsem promíchal s makadamem, který mi zůstal ze stavby. Teď to zadusám dusákem, který mi slíbila půjčit místní stavební firma a můžu dát do roviny kladecí vrstvu a poládat dlažbu.
Po dlouhé rozvaze jestli dávat velkoformátovou betonovou dlažbu nebo kalsickou zámkovou jsem usoudil, že lepší bude klasická zámková dlažba. Mám totiž obavy, aby se mi velké formáty 40x40 cm nehýbali. Tak jsme nakonec objednali Holand kombi v barvě podzim. Budu to pokládat sám, tak snad to půjde.

Tak mi v polovině května konečně přivezli dlažbu a mohl jsem začít s pokládkou. Nejdříve jsem samozřejmě dusákem udusal spodní větší šutr a potom jsem začal s roznáškou menšího šutru 0-8mm, do kterého položím dlažbu. Udělal jsem si k tomu dvě rovné latě, aby se mi to lépe stahovalo vodováhou. Nejdříve jsem nasypal k obrubníku šutr do požadované výšky položil lať a cca 1,5m od ní nasypal zase šutr a dal lať. Mezi tyto dvě latě jsem potom nasypal šutr a stáhl vodováhou. Takto jsem pokračoval až k do konce k druhému obrubníku. Docela to šlo akorát ni ke konci došel šutr a tak jsem musel rychle do stavebnin.
Po roznešení šutru do roviny což se musím pochválit mi celkem vyšlo, jsem začal s pokládkou dlažby. Vybral jsem si vzor k pokládce, který se nám líbil a začal. Musím říct, že dlažba rozměru 300x200mm byla docela těžká a jelikož jsem to dělal celé sám, tak docela se to proneslo. Samotná pokládka dlažby je už lehká práce. Akorát to musíte sem tam proměřit vodováhou jestli to někde neutíká z roviny. Někde jsem musel gumovým kladivem na dlažbu poklepat, protože zas tak rovné jsem to neměl :), ale šlo to. Ke konci mi to vyšlo tak, že jsem neměl ani moc dořezávek. Dlažbu jsem řezal normální rozbrušovačkou s kotoučem na beton rozměru 150mm. Musel jsem ji řezat z obou stran.
Po pokládce celé dlažby jsem spáry mezi dlažbou vysypal pískem. Všude píšou, že se to má vysypávat křemičitým pískem. Já měl doma obyčejný písek co se dává do omítek a betonu. Prostě jsem ho přesil přes jemné sítko a bylo. Potom jsem ho smetákem roznesl po terase a bylo hotovo.

No a takhle nějak to dopadlo.