Září 2013

Stavba hřiště

11. září 2013 v 8:20 | jolly007 |  srpen-září 2013

Tak jsem po delší odmlce zpět a něco napíši ke stavbě hřiště, které zrovna stavím pro svého syna. Nejdříve jsem chtěl postavit nějakou jednoduchou sestavu pouze pro houpačku a skluzavku, ale potom se to nějak rozrostlo. Takže po pořádku.
Nejdříve jsem koupil u nás od hajného stojky, které měly z průřezu v lese. Za ně jsem zaplatil 300 kč. Přivezli jsme je z lesa na domácím traktůrku. Byli už pořezané na cca 4m a uložené vedle cesty, takže jsem s dovozem neměl moc práce.
Po přivezení domů jsem musem ze všech stojek odstranit kůru. Na to jsem použil po domácku upravený nůž a malou sekerku od fiskarsu. Vše pěkně naostřeno.Poté co jsem odstanil kůru ze stojek jsem do nich vydlabal vydlabal záseky, aby se lépe stojky spojili k sobě. Opět jsem použil pouze malou sekyrku od fiskarsu a kladívko. Celkem to šlo. Na to že jsem to dělal poprvé....


Po tom co jsem takhle vydlabal všechny stojky jsem je smontoval k sobě. Použil jsem k tomu vrták o průměru 12 mm, kerý jsem koupil za cca 55 kč. Po provrtání jsem je spojil tyčovinou o průměru 12mm a přitáhl matkama s podložkama a pérovkama. Toto jsem koupil za cca 300 kč.Sestrojil jsem dvě stejné kostry, které potom spojím k sobě.
Poté co jsem to měl smontováno a viděl jsem jsem, že to je OK jsem vše poznačil rozebral a začal s natíráním. To byla asi má největší časová brzda, protože barva na čerstvých kmenech schla asi 3 dny. Natřel jsem to za slunka v podvečer, ale večer přišla rosa a nechtělo to uschnout. Stejně jsem odjížděl na dovolenou do Chorvatska, a tak jsem to nechal schnout. Barvu jsem koupil za cca 600kč 2,5l.


Na obrázku nejsou všechny kmeny. Je jich samozřejmě více.
Po návratu z dovolené, kdy už byli kmeny konečně suché jsem začal se stavěním. S tím mi pomohla už manželka, protože to bylo dost těžké a sám bych to do hromady nesmontoval. Celkem to šlo. Na zemi jsem smontoval dvě stejné kostry, ktěré jsou nafoceny výše. Jakmile byla jedna kostra smontována postavili jsme ji a zapřely deskama ať nám to neshodí vítr. Poté jsme postavili druhou a smontovali je k sobě.Takhle to zatím vypadá. Je to kompletní kostra hřiště. Nic složitého. Teď až přestane pršet tam přišroubuji podlahu, střechu, nějaké ty výlezy, sjezdy a houpačku. A možná udělám z jedné strany malou horolozecekou stěnu, když už jsme tu na horách:).
Nejvíce vás asi bude zajímat cena. Takhle jak to zatím vidíte na obrázku mě to stálo cca 1250kč. O moc dražší už to pro mě nebude, protože desky mám doma své. Zkuste se mrkout na netu kolik stojí takové hřistě v obchodě......
Po dalším pokračování se stavbou zase napíši.

Tak hřiště již nějakou dobu stojí, ale neměl jsem čas to tady dát.
Jakmile byla kostra hotová, tak už to nebylo tak namáhavé hřiště dokončit. Dvě nosné strany pro podestu jsem zarovnal, aby na nich lépe seděli desky. Potom už stačilo jen desky okružní pilou nařezat na potřebnou délku natřít a připevnit ke trámům.

Ještě na boční výlez přišroubuji úchyty pro lepší lezení a na jaře dodělám střechu a je kompletně hotovo. Ono je to vlastně hoto už teď, protože synátor si na něm doce rád hraje. No ještě musím natřít to spodní pískoviště, aby to bylo OK.