stavba chodníku

8. září 2015 v 8:59 | jolly007 |  září 2009


Jelikož dovolená stále pokračuje rozhodli jsme se, že konečně postavíme chodník od domu k brance. Je to cca 35m dlouhý chodník. Nejdříve nám dalo velkou práci sehnat bagr, krerý by nám stáhl vrchní vrstvu zeminy. Všichni mají práci snad na 10 let dopředu. Nakonec jsem sehnal malý bagřík ze stavebnin.
Nejdříve jsem kolíky vytičil trasu a šířku výkopu, podle které mi bagr vrchovku stáhnul. Výkop je hluboký cca 30-40 cm. Po stáhnutí vrchovky jsem do výkopu navozil kamenivo. Ani jsem to nezadusával. Zemina byla tak tvrdá, že i bagr měl místy problém udělat výkop. Na kamenivo jsem začal betonovat obrubníky. Jelikož šířka chodníku bude 1m, tak jsem si uřízl desku o délce 1m jako míru a podle toho taky obrubníky usazoval. Koupil jsem obrubníky 1m dlouhé. Jsou těžší a tak se práce lépe dělá ve dvou lidech. Není to tak složité jen je třeby dávat pozor na vzdálenost obrubníků od sebe, a aby byly obrubníky v rovině. Nejdříve jsem udělal na kamenivu betonové lože a do tohoto jsem obrubníky usazoval.


Po zabetonování všech obrubníků jsem mezi obrubníky navezl strusku o velikosti 16-32 a také cihly, které mi zbyli ze stavby. Ty se ještě museli rozbít. Na to jsem měl dobrého pomocníka, kterého rozbíjení cihel kladivem moooc bavilo.

Stavba chodníku se nám protáhla do října a to z důvodo toho, že jsme skoro 14 dní čekali na dlažbu. Také i proto, že vibrační desku, kterou jsem měl zapůjčenu se rozjela jen na 2 minuty a poté po zahřátí chcípla. Sehnat půjčit novou byl problém. Nakonec se mi podařilo vibrační desku půjčit. Vibrační deskou jsem nejdříve zadusal strusku o velikosti 16-32 a poté na ni začal pokládat přírodní kámen o velikosti 0-8. Na roztažení této vrchní vrstvy, na kterou se bude pokládat dlažba jsem si z desky vyrobil pomůcku, se kterou to jde velmi lehce. Tato vrstva se již nezadusává. Poté již jen nosíte dlažbu a ukládáte vedle sebe dle vzoru. Jen se musí brát dlažba z více palet, aby to barevně ladilo. Já si obrubníky zasadil trochu do zatáček, a tak jsem musel sem tam dlažbu zaříznout. Jinak to vycházelo přesně.
Po zavezení struskou jsem ještě do výkopu kolem obrubníku položil kabel na zvonek, který jsem dal do chráničky. Protáhnout kabel 50m chráničkou šlo dost dobře. Myslel jsem, že tbude horší. Stačilo na kabel navázet lanko, které již bylo chráničkou provlečeno a kabel se lehce protáhl. Nakonec jsem jej zasypal zeminou a bylo hotovo.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jitakkk Jitakkk | Web | 8. září 2015 v 12:01 | Reagovat

Pěkná makačka :-)

2 Petr Petr | Web | 20. října 2015 v 14:40 | Reagovat

Rychle jsem pročetl i tvé další příspěvky, jelikož na tvůj blog jsem narazil až nyní a musím říct že se jedná o velmi dobrou práci a líbí se mi jak postupně baráček a ostatní věci okolo vylepšuješ. I chodník je super, akorát se mi zdá, že jde trošku šejdrem, ale předpokládám že to je účel a nechtěl si ho mít přímo.

3 Jolly Jolly | 20. října 2015 v 20:24 | Reagovat

[2]: přesně tak. chodník jde šejdrem schválně. na jaře budou kole něj udělány záhony a vysázeny malé keříky s osvětlením...

4 Hrdina Marcel Hrdina Marcel | E-mail | 2. dubna 2018 v 0:09 | Reagovat

Dobry den, pekny popis vcetne fotodokumentace. Nejspise se pustim take do chodniku v tehle delce. Co stoji takovyto chodnik ?
Dekuji

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama