červenec 2009

Stavba sloupů na verandách

28. července 2009 v 8:16 | jolly007
V pondělí 27.7.2009 jsme se rozhodli postavit a usadit dřevěné sloupy na verandách, které podpírají krov. Jelikož mám domluvený beton tak jsem potřeboval udělat i bednění kolem teras.Před sundáním sloupů. které byly postaveny jen provizorně jsme podepřeli krov stojkou, která mi zbyla z podpírání stropu.
Sloupy jsme stavěli na předem připravené zabetonované patky. Jeden sloup jsme museli dát mimo připravenou patku, protože projektant mi špatně zvolil patky, a sloup by vyšel přímo do východu ze dveří na terasu. Při betonování jsme si toho nevšimli, neboť ještě nestály stěny. Vybetonovali jsme malou patku, kterou osadíme sloupem zítra. Pod patkou je ještě starý základ z předchozího domu a tak sloup unese.
Do středu sloupu se navtrala 25 mm díra, kolem které se pomocí 10 mm vrutů připevnila železná patka. Dírou ve sloupu se prostrčil šroub, který bude zabetonovaný a na kterém bude celá patka stát. Sloup se potom zvedá dotahováním matky na šroubu.
Druhý den 28.7.2009 jsem začal s přípravou verandy na zalití betonem. Do obedněného prostoru jsem nanosil staré cihly a kameny. Cihly jsem rozbil velkým kladivem a tím je také udusal. Na to jsem pak naházel kameny a starý beton z bouračky. Odpoledne na to hodím ještě kari sito a je to připraveno na vylití betonem.
28.7.2009 jsme konečně s manželkou vyzkoušeli naši ukrutně drahou HONDU HRX. Musím přiznat, že zatím se jeví jako ukrutně dobrá :) Sekala s ní manželka, ale na chvilku jsem si to zkusil taky. Pokud někdo uvažujete o koupi sekačky na větší pozemek a máte tochu více peněz, tak tuhle sekačku vřele doporučuji. Sekačka výborně vyhazovala trávu do koše, ikdyž tráva byla ještě mokrá. Také plynulé nastavování pojezdu sekačky je na vysoké úrovni. Přidává se plynule pákou na "řídítkách" a ne jen stupni rychlosti jako u jiných sekaček. U této hondy je to jako když plynule sešlápnete plyn v autě.

elektřina

17. července 2009 v 14:19 | jolly007
13.7.2009 jsem jel s manželkou na dovolenou na 3 dny na Slovensko. Nakonec z toho byly jen dva dny a to jeden v Bešeňové a druhý v Bojnicích. Proto jsem na stavbě pokračoval až dnes 17.7.2009.
Konečně jsem si obkopal odvod dešťové vody a chybějící cca 4m jsem dnes dodělal. Odvod mám klasickou kanalizační oranžovou trubkou o průměru 160 mm. Na konec trubky, která končila cca 4m před potokem jsem nasadil spojku, protože jsem už neměl trubku 160 mm s hrdlem. Do této spojky jsem nasadil zbývající 4m trubky a obsypal zásypovým pískem a nato jsem dal zeminu. Před potokem cca 1,5m jsem nechal trubku volnou, protože tam přijde beton, aby mi neujížděla trubka se svahem.
Stihl jsem ještě dnes vysekat a přišroubovat do ytongu rozvaděč pro přívod elektřiny. Přívod s rozváděčem budu mít v technické místnosti, kde jsem jednu stěnu popstavil z 15cm ytongu a tak tam rozvaděč šel pěkně zasekat. Elektřinu si budu dělat sám, protože jsem to nějaký čas dělal. Aspoň ušetřím nějakou tu korunu. Materiál mám od kamaráda ze skladu a tak je taky za dobrou cenu. Nějaké kabely jsem nakoupil na AUKRU.
Jelikož stále nemám fotoaparát, protože ten co jsem měl mi odcizili ze stavby, tak foto přidám až mi přijde foťák.
23.7.2009 jsem se pustil do vysekání otvorů pro zásuvky a vypínače. Tyto otvory jsem vyřezal nářadím pro vyřezávání otvorů. Sekat je to holý nesmysl, protože je to obrovská dřina a není to tak přesné. Normálně se to vyřeže a potom se to vysekne sekáčem. Většinu kabelů budu tahat v podlaze, abych nemusel moc vysekávat drážky do cihly. Ty co jsem musel vést v cihle tak jsem obřezal rozbrušovačkou a vysekl sekáčem drážku. Jediný problém je v tom, že se u toho neuvěřitelně práší.
Jelikož již elektrikařinu nějaký čas nedělám, tak jsem musel znova prostudovat normy ČSN a zjistlil jsem, že všechny zásuvky v dosahu neproškolené osoby musí být na chránič. V koupelně musí být na chránič dokonce i světlo. To ve starší normě nebylo. Nevadí stejně jsem měl koupené 4 ks 1f chráničů 25A a tak to pěkně rozdělím. Tři chrániče budou dole a jeden na zásuvkový okruh do vrchního patra. Druhá možnost byla prokazatelně proškolit osoby, které tam budou....
V sobotu 1.8.2009 jsem dosádroval všechny krabice pro rozvod elektřiny a zítra už budu tahat rozvody. Krabice jsem dával tak, aby měli cca 0,5 cm přesah pro omítku. V kuchyni a kouplelně jsem je vysazoval více, protože tam přijde ještě obklad. Krabice, které jsou pouze pro rozvod světel jsem dával zároveň s cihlou.
 
 

Reklama