září 2009

stavba chodníku

8. září 2015 v 8:59 | jolly007


Jelikož dovolená stále pokračuje rozhodli jsme se, že konečně postavíme chodník od domu k brance. Je to cca 35m dlouhý chodník. Nejdříve nám dalo velkou práci sehnat bagr, krerý by nám stáhl vrchní vrstvu zeminy. Všichni mají práci snad na 10 let dopředu. Nakonec jsem sehnal malý bagřík ze stavebnin.
Nejdříve jsem kolíky vytičil trasu a šířku výkopu, podle které mi bagr vrchovku stáhnul. Výkop je hluboký cca 30-40 cm. Po stáhnutí vrchovky jsem do výkopu navozil kamenivo. Ani jsem to nezadusával. Zemina byla tak tvrdá, že i bagr měl místy problém udělat výkop. Na kamenivo jsem začal betonovat obrubníky. Jelikož šířka chodníku bude 1m, tak jsem si uřízl desku o délce 1m jako míru a podle toho taky obrubníky usazoval. Koupil jsem obrubníky 1m dlouhé. Jsou těžší a tak se práce lépe dělá ve dvou lidech. Není to tak složité jen je třeby dávat pozor na vzdálenost obrubníků od sebe, a aby byly obrubníky v rovině. Nejdříve jsem udělal na kamenivu betonové lože a do tohoto jsem obrubníky usazoval.


Po zabetonování všech obrubníků jsem mezi obrubníky navezl strusku o velikosti 16-32 a také cihly, které mi zbyli ze stavby. Ty se ještě museli rozbít. Na to jsem měl dobrého pomocníka, kterého rozbíjení cihel kladivem moooc bavilo.

Stavba chodníku se nám protáhla do října a to z důvodo toho, že jsme skoro 14 dní čekali na dlažbu. Také i proto, že vibrační desku, kterou jsem měl zapůjčenu se rozjela jen na 2 minuty a poté po zahřátí chcípla. Sehnat půjčit novou byl problém. Nakonec se mi podařilo vibrační desku půjčit. Vibrační deskou jsem nejdříve zadusal strusku o velikosti 16-32 a poté na ni začal pokládat přírodní kámen o velikosti 0-8. Na roztažení této vrchní vrstvy, na kterou se bude pokládat dlažba jsem si z desky vyrobil pomůcku, se kterou to jde velmi lehce. Tato vrstva se již nezadusává. Poté již jen nosíte dlažbu a ukládáte vedle sebe dle vzoru. Jen se musí brát dlažba z více palet, aby to barevně ladilo. Já si obrubníky zasadil trochu do zatáček, a tak jsem musel sem tam dlažbu zaříznout. Jinak to vycházelo přesně.
Po zavezení struskou jsem ještě do výkopu kolem obrubníku položil kabel na zvonek, který jsem dal do chráničky. Protáhnout kabel 50m chráničkou šlo dost dobře. Myslel jsem, že tbude horší. Stačilo na kabel navázet lanko, které již bylo chráničkou provlečeno a kabel se lehce protáhl. Nakonec jsem jej zasypal zeminou a bylo hotovo.

bednění a betonování zadní terasy

26. září 2009 v 13:47 | jolly007
V pátek 25. 9. 2009, kdy jsem měl v práci volno jsme se odpoledne rozhodli, že si zabedníme zadní terasu a v sobotu dopoledne ji vybetonujeme. Nejdříve jsme museli zakopat hadici na přívod vody, která půjde pod touto terasou. Tuto hadici jsem obsypal zásypovým pískem. Taktéž jsme museli nasadit na kabel chráničku, protože také půjde pod terasou. Je tam vedený přívod pro hospodářskou místnost s garáží. Potom jsme udělali bednění kolem budoucí terasy. Vysypali jsme to šterkem a stavěli nosný sloup. Ráno jsme potom chtěli položit kari sita a betonovat. Jenže při stavění sloupu se mi ukazováček na pravé ruce dostal pod krumpáč, kterým zvedali tu stojku a bylo po betonování. Teď musím počkat až mi sleze otok a budu moc s prstem zase hýbat :(.

Omítky

14. září 2009 v 20:01 | jolly007
14. 9. 2009 Pokračoval tchán v nahazování omítek. Zatím má hotovou ložnici, kterou už manželka začala pomalu uklízet a připravovat k lepení ipy. Dneska taky dokončil koupelnu a pokračoval v pokoji, kde stihnul natáhnout omítku na strop.
V koupelně jsme po zkušenostech z ložnice na zem natáhli fólii, protože z omítky jde hrozný bordel a takhle se nám to bude lépe uklízet. V koupelně se natáhla jen hrubá omítka a štuk se natáhnul jen na strop a na vrch stěny. Jinde bude obklad, a tak by bylo zbytečné natahovat štuk po všech stěnách.
24. 9. 2009 jsme na chvíli přestlali s omítkami. Bylo potřeba vyzdít poslední stěnu s dveřmi na chodbě, protože máme už omítnutou ložnici, koupelnu a pokojík. Teď se bude dělat omítka na chodbě. Proto jsme museli vyzdít stěnu na chodbě. Nedělali jsme ji hned se všema ostatníma, protože nám tak zbyl větší plácek na chodbě potřebný k manipulaci.Nejdříve jsem na zem nalil a rozetřel Penetral Alp a na ni položil IPU, kterou jsem na koncích nahřál a přilepil na ipu, která přesahovala z nosných zdí.
Stěnu jsme vyzdili z porfixu 10cm. Šlo to celkem dobře. Vyšlo nám to přesně tak, že jsme nemuseli dořezávat žádné tvárnice. Na jednu stranu jsme dali normálně 50 cm dlouhý porfix a na druhou ho postavili a bylo 25 cm. Jelikož jsme tvárnice nepřekládali ani nezapouštěli, tak jsem je přichycoval pomocí železných úchytů ke stěnám pomocíhmoždinek a vrutů. Nevýhoda byla v tom, že jsem musel potom použít více lepidla, aby překryl ty železné úchyty. Nebylo ho ale potřeba až tak moc. Skončili jsme před překladem, protože ten budeme vylívat betonem. Zítra udělám bednění a zaliji betonem. Pak ze dozdí zbytek.
Se zbytkem lepidla, které nám zbylo jsme natáhli síťku na stěnu od technické místnosti.

Do konce září 2009 se nám podařilo vyomítat ložnici, koupelnu, pokoj a chodbu. Jde to pomalu protože je třeba chodit do práce a hlavně je ještě hodně i jiné práce ke které se stále odskakuje.

Práce na pozemku

13. září 2009 v 20:23 | jolly007
V sobotu 12. 9. 2009 mi přijeli upravovat terén kolem domu. Jednalo se odvoz již dříve vytěžené zeminy a o vybagrování svahu za domem, kde budu betonovat terasu. Přijel jeden bagr a jedna tatra. Bagr s tatrou byl od bratrance ženy, a tak to bylo skoro za facku. Při bagrování tohoto svahu jsme si museli dávat pozor, protože za domem vede hlavní vodovodní řád pro část obce, ale nikdo nevěděl kde je, a ani jak hluboko je zakopán. Narazili jsme na něj hned za domem a ještě, že jsme jej nepřekopli. Ze stavebního úřadu nám totiž tvrdili, že vede snad o 10 metů vedle. Ještě, že se ke kopání připletl soused, který už něco pamatuje a pamatoval si, kde ho kopali. Určil ho skoro přesně. Jen jsem myslel, že bude o hodně hlouběji zakopán. Dvě tatry s hlínou jsem si nechal zavést vedle domu.
Udělali mi také výkop pro odvod dešťové vody. Na konci vykopali asi 2,5m hlubokou jámu, která bude vysypána struskou a bude zde končit drenážní hadice. Výkop pro položení drenážní hadice mi vykopali trochu mělký, a tak jsem musel ještě vzít do ruky krompáč a lopatu :).
Na jaře se to potom všechno ještě dopiluje malým bagrem, se kterým zarovnám pozemek.
V pondělí 14. 9. 2009 jsme ještě dokopali výkop pro drenážní hadici, kterou nám před tím vykopal bagr. Potom jsme do výkopu položili drenážní hadici a obsypali ji hrubou struskou. Drenážku jsme ukončili v jámě, kterou jsme také vysypali struskou. Drenážku jsem potom napojil u domu na již předem zakopanou drenážní hadici, která vede kolem domu a zakopali ji hlínou. Ne celou, ale jen část, tak aby jsme se mohli přes výkop dostat traktorem. Zbytek výkoipu mi zasypou bagrem. Jinak bych se asi u toho zbláznil. Zem je samý kámen a strašně špatně se nabírá na lopatu...:(

Zateplování podkroví

5. září 2009 v 16:18 | jolly007
V týdnu od 31.8.2009 - 3.9.2009 jsem toho na stavbě moc neudělal, protože jsem musel chodit do práce. V pátek 4.9.2009 jsem měl přes den volno, a tak jsme s manželkou pokračovali v nastrkávání izolační vaty mezi krokve. Docela to šlo, a tak už asi polovinu máme hotovou.
V sotu 5.9.2009 se mi stavbu přijel podívat projektant, který mi domek projektoval a jelikož je schopný, tak jsem ho hned prosil o radu. Potřeboval jsem poradit jak pokračovat s druhou vrstvou izolace. Prý se dávají kontralatě 5cm mezi které dám vatu 50 mm a na ty se potom připevní parozábrana. Na tu se potom přilepí hliníková páska, přes kterou se přidělají latě. Tím vznikne mezera mezi parozábranou a palubkami. Tak jsem to měl i vplánu udělat.
Začínají se nám hromadit odřezky z vaty, ale to navadí, protože je použiji do izolací úzkých děr mezi krokvemi, ktreré jsou v rohu střechy.
Dnes v pondělí 7.9.2009 jsem zajel pro desky na pobití vaty v neobydlených prostorách. V pokoji budoou palubky. Desky byly 3 a 4 metrové. Byly čerstvě nařezané a impregnované. Proto jsem je musel schovat před případným deštěm, aby proschly a já je mohl nabíjet na krokve. Bylo jich 2,5 kubíků a tak jsem pro ně musel jet na 2x s tchánovým domácím traktorem. Než jsme je přivezli a nastěhovali do vrchního patra, tak nám to zabralo skoro celé dopoledne. Desky jsem si pěkně prodkládal s mezerama na prosychání a myslím, že v polovině října je můžu s klidem nabíjet.
Taky jsem dneska dostal odpověď z EKOWATTU. Je to nevládní organizace, která je sice dotovaná státem, ale poradí v oblasti stavby. Já potřeboval poradit se zateplením podkroví. Poslal jsem jim v pátek odpoledne e-mailem dotaz a hned v sobotu v podvečer mi e-mailem přišla odpověď. A to ještě v pondělí ráno volali z EKOWATTU, abychom se dohodli přímou cestou, protože některé detaily z e-mailu nepochopili. Navíc je tato služba zcela zdarma.
V sobotu 19. 9. 2009 jsme s manželkoou pokračovali v zateplování podkroví. Nabíjeli jsme latě 5x5 cm napříč přes krokve. Mezi tyto latě se bude vkládat izolační vata 5 cm. Přes tuto vatu potom nabiji další latě podél krokví. Na ně nasadím parozábranu a pobiji to palubkama.
Latě 5x5 cm jsem dával 1,2 m od sebe, protože vata je široká 1,2 m. Jen musím ještě do prostřed mezi latě na krokev nabít vždy kousek latě 5x5 cm aby se lépe potom nabíjeli latě podél krokví.
Dneska jsme ještě prozvonili kabely v pokojích, ve kterých jsou již udělány omítky. Vše OK :)
V pátek 25. 9. 2009 jsem měl v práci volno a tak jsme opět nabíjeli latě v podkroví a cpali mezi ně vatu. Musím říct, že latě, už máme všechny nabité a tak mi stačí docpat vatu, udělat rošt na strop a můžu pobíjet deskama a palubkama.
Nejdříve jsem musel ještě pod oknem vyjmout vatu a prořezat difůzní fólii, která je pod střechou, protože mi klempíři nevyvedli hadice pro odsávač par a větrání do špíze od větracích tašek, které mám na střeše. Na vývody z těchto tašek přijde flexibilní roura o průměru 10cm. Naříznul jsem difůzní fólii o trošku více, abych získal prostor pro nasazení a přidělání hadice. Fólii potom přelepím páskou, která je k tomu přímo dělaná. Už jsem to dělal, když jsme přes střechu protahovali tyč na satelitní anténu. Páska lepí supr. Taky je supr drahá.

Instalace vody a odpadu

5. září 2009 v 16:02 | jolly007
V sobotu 5.9.2009 mi švagr, který je instalatér přišel natáhnout rozvody pro vodu a odpady. No odpady jsme moc nedělali, protože se dodělají až budou omítky. Voda se ale natáhla skoro celá a doladí se při konkrétní montáži. Docela to šlo a tak jsme byli asi za 4,5 hod. hotovi.
 
 

Reklama